Aus kindlustas Saaremaa ralli võiduga meistritiitli

Kolmanda koha lootus kustus Ahudel kuuendal katsel

Margus Murakas: Üldjoontes võib hooajaga rahule jääda

Saaremaa ralli avapäeva lõpetas liidrina Rainer Aus

Saaremaa ralli kujuneb E-rühmas vaatemänguliseks

Üllar Seeman: Ralli tase on aastatega paremaks läinud

Rainer Aus - Kristo Kraag Taritu kiiruskatsel. Foto: Rando Aav
Tänavu sai ümber neli aastat kestnud külalisvõistlejate võimutsemine Saaremaa rallil, mille seekord võitsid läbi hooaja Venemaa võistlejatega duelli pidanud Rainer Aus ja Kristo Kraag.

12. ja 13. oktoobril peetud 40. rahvusvahelise Alexela Saaremaa ralliga tõmmati joon alla Eesti meistri- ja karikavõistluste tänavusele hooajale. Rallit alustas 146 võistluspaari Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Venemaalt ja Ukrainast.

Ralli avapäeval sadas vihma ja rahet ning puhus vali tuul. Võistlejail tuli läbida kaks katset kruusal ja üks Kuressaare linna tänavail. Rainer Aus ja Kristo Kraag siis ühtegi libedail teedel sõidetud kiiruskatset ei võitnud, ent päeva lõpuks edestasid nad 6,4 sekundiga linnakatsel parimat aega näidanud lätlaste ekipaaži Janis Vorobjovs - Guntis Ervalds. Kolmanda kohaga lõpetasid ralli avapäeva Jevgeni Novikov - Dmitri Tšumak.

"Esimese päevaga olen rahul. Teisel katsel kaotasin natuke sekundeid aga linnas suutsin selle ilusti tagasi teha," kommenteeris Aus.

Kodustel teedel võistelnud saarlastest oli esimesel võistluspäeval edukaim Ott Tänak. Koos Raigo Mõlderiga N2 klassi Renault Cliol kihutanud Kärla noormees platseerus absoluutarvestuses üheteistkümnendale kohale, kaotades ralli liidreile 34 sekundit.

130 katsekilomeetrist läbiti avapäeval 21. Ralli jäi esimesel päeval erinevatel põhjustel pooleli koguni 23 võistluspaaril, aset leidsid ka esimesed väljasõidud. Sealhulgas katkestasid ralli väljasõidu tõttu Reiko Lempu ja Indrek Jõeäär. Saarlaste Honda läks katusele Jööri kiiruskatsel.

"Seal oli mahapööre, millele järgnes pikk sirge kergete vasak- ja paremkurvidega, kus oli päris suur hoog. Siis tuli veidike järsem paremkurv," rääkis Lempu. "Parem esimene ratas võttis sopa sees kinni, siis auto läks lohisemisse ja kohe teistpidi otse kraavi."

Teisel päeval oli kavas kümme lisakatset. Kahel korral sõideti Kaugatuma, Taritu, Oriküla ja Undva katsetel, ühel korral läbiti katse Karalas ja Tammesel.

Suuremaid ja väiksemaid intsidente rehvipurunemiste ja väljasõitude tõttu jagus kõigile katsetele. Päris puhtalt ei kulgenud ralli ka liidrikohal sõitnud Rainer Ausile. Kui Jevgeni Novikov kaotas pirueti tõttu 5-6 sekundit neljandal katsel, siis liider kulutas sama hulga aega kuuendal katsel Karalas. "Vasakule kiirele kurvile järgnes vasak aeglane kurv. Seal käis auto parem külg vastu puud ja sõitsime hetkeks kraavi võsa vahele," ütles Aus.

Karala katsel tabasid ebameeldivused teisigi rallipaare. Nii jäi seal võistlus pooleli ekipaažil Tänak - Mõlder. Nende rajalt välja sõitnud Renault Cliot rammisid omakorda järel startinud Marko Virkoja ja Jaan Põldsepp. "See oli päris kiire koht, viienda käigu kurv," kommenteeris Virkoja, kellel ei õnnestunud saarlase autost seda rammimata mööduda.

Ralli favoriitide hulka kuulunud venelased Jevgeni Novikov - Dmitri Tšumak katkestasid võistluse pärast kaheksandat kiiruskatset, olles eelnevalt autoga üle katuse rullunud. Venelased jõudsid kannatada saanud autoga küll hooldusalasse, kuid ei jätkanud rallit.

"Kui nägin Novikovi raja ääres, võtsin natuke rahulikumalt. Samas ei tahtnud liidrikohta käest anda ja pidin ikka hoogu hoidma," sõnas liidrikohal sõitnud Rainer Aus.

Enne viimast kiiruskatset lahutas Rainer Ausi ja Kristo Kraagi lähimatest jälitajatest Egon Kaurist ja Simo Koskinenist 4,7 sekundit. Meeskonnakaaslaste Subarul purunes aga viimasel kiiruskatsel rehv ning nad langesid ralli lõpuks kuuendale kohale.

"Enne viimast katset oli kõik lahtine. Kuna Egon oli nii lähedal, läksime viimast kiiruskatset võitma. Oli mitu ohtlikku momenti, kuid tempos tagasi ei andnud," lisas Aus.

Ralli võitsid Rainer Aus - Kristo Kraag napi eduga Harju KEKi ralliklubi võistluspaari Margus Remmak - Urmas Roosimaa ees. Kokkuvõttes platseerusid kolmandaks lätlased Janis Vorobjovs - Guntis Ervalds, kes kaotasid võitjaile 23,9 sekundit.

Margus Remmak märkis, et oma osa väikeses kaotuses oli avapäeval tehtud piruetil. "Üldiselt klappis aga sõit hästi, tunne on hea ja auto terve," ütles ta.

Neljanda kohaga lõpetasid tänavuse Saaremaa ralli Subaru Imprezal võistelnud vennad Ahud 0,3 sekundilise eduga Mitsubishil kihutanud Priit Saluri ja Indrek Lepa ees.

Kaheksa parema sekka mahtusid sel aastal vaid N-rühma autodel võistelnud rallipaarid. A-rühma võidu noppisid absoluutarvestuses üheksandaks platseerunud Marko Virkoja - Jaan Põldsepp, kelle Mitsubishi Lancer sai ralli käigus tublisti kannatada.

Klassis N2 olid parimad Kaspar Koitla - Kristo Kallas Hondal. A5 klassis läks esikoht Renault Cliol kihutanud leedukatele Darius Vilimasele ja Žilvinas Žeromskasele.

Rahvuslikus E-rühmas osutusid kahes arvestusklassis samuti võitjaiks külalisvõistlejad. E9 klassi võidu saavutasid autol BMW M3 võistelnud soomlased Ilkka Rantala - Mika Aaltonen ja E8 klassis Volkswagenil sõitnud venelased Sergei Židkov - Sergei Gerasimenko. E7 arvestuses olid parimad Kristo Puusepp - Külvar Mand Toyota Starletil, klassis E10 Alo Hintser ja Meelis Pärn Mitsubishi Galandil.

Veoautode arvestuses ehk masinaklassis E11 saavutasid rallivõidu Aare Müil - Tiit Vanamölder.

Rallit alustas 146 võistluspaari, neist võistluse lõpetas 75.