Chris Atkinson kolmanda kohaga väga rahul

Grönholm võitis Jaapanis, Loeb tuli maailmameistriks

Petter Solberg tõrjus Marcus Grönholmi rünnakud

Jaapani ralli testikatsel domineerisid Subarud

Sebastien Loeb soovib tiitlivõidu kindlustada Jaapanis

Jaapani rallil võistleb Peugeot tiimis Daniel Carlsson

Petter Solberg - Phil Mills Subarul. Foto: SWRT
Jaapani MM-ralli esimese võistluspäeva lõpetas liidrikohal Petter Solberg (Subaru), kelle edu valitseva maailmameistri Sebastien Loebi (Citroen) ees jäi üheksa katse läbimise järel ligi 23 sekundile.

Jaapani rallil on MM-võistluste kalendris teistkordselt. Jaapani kõige põhjapoolsemal saarel peetaval MM-sarja 13. etapil on kiiruskatseid kavas 26 kogupikkusega 350,18 kilomeetrit, neist esimesel võistluspäeval läbiti üheksa.

Avapäeva esimesel kiiruskatsel näitas parimat aega üllatuslikult Chris Atkinson (Subaru), edestades oma tiimikaaslast Petter Solbergi (Subaru) 1,3 sekundiga.

Teisel kiiruskatsel said võrdse aja kirja valitsev maailmameister Sebastien Loeb (Citroen) ja Petter Solberg. Kolmas oli Francois Duval (Citroen), kes kaotas liidritele täpselt sekundiga. Kuna Atkinson kaotas poolteist sekundit, kerkis 0,2 sekundiga ralli uueks liidriks tema meeskonnakaaslane.

Ralli pikimal 50,6 kilomeetri pikkusel katsel Kunneywa-Niueo oli taas parim Atkinson, edestades Solbergi 4,6 sekundiga. Sebastian Loeb ja autol rehvi lõhkunud Marcus Grönholm kaotasid katsevõitjale 14,6 sekundit. Nii tõusis ralli liidriks taas Atkinson, kelle edu norralase ees oli 4,4 sekundit.

Atkinson kommenteeris: "Päris lahe on MM-etappi esmakordselt juhtida. Esimesed katsed sobisid minule hästi ja ma nautisin sõitu." Ta lisas, et varem startinute poolt puhastatud pinnas tuli temale kasuks kahel esimesel katsel.

Neljandal kiiruskatsel edestas Solberg Atkinsoni 16,4 sekundiga ja tõusis taas ralli üldliidriks. Edu Atkinsoni ees kasvas 12 sekundile ning kättevõidetut Subaru piloot enam konkurentidele ei loovutanud.

Petter Solberg sõnas, et üritas kõvasti, aga teedel oli palju lahtiseid kive ja trajektoori valikul pidi olema väga täpne. Ta kiitis ka võistlusautot, mille areng läbi tänavuse hooaja on olnud väga hea.

Kuigi Jaapani MM-ralli avapäeva viimase lühikese kiiruskatse võitis Harri Rovanperä (Mitsubishi), kiireimate kohti see ei muutnud ning liidrina lõpetas esimese rallipäeva mullune võitja Petter Solberg, kelle edu sel võistlusel MM-riitlit kindlustada ihkava Sebastien Loebi ees kasvas kokkuvõttes 22,9 sekundile. Kolmandal kohal olev Marcus Grönholm kaotas Solbergile 34,5 sekundit.

"Jaapani ralli on Subaru koduetapp ja meil on siin palju toetajaid. See on meile eriti eriline ralli," kinnitas Solberg võistluse eel. "See on väga keeruline etapp, kuid võitsime eelmisel aastal ja sel aastal sihime jälle maksimumpunkte."

Kuigi Sebastien Loeb oleks suutnud endale tiitli kindlustada juba Suurbritannia rallil, loobus ta võidust pärast Michael Parki traagilist surma. Jaapanis lubab prantslane aga näidata stabiilset kiirust: "Kui olen Obihiros sama enesekindel, kui Walesis ning mu loomulik kiirus lubab esikoha nimel võidelda, siis püüan võitu. Minu prioriteet on meistritiitel."

Et Jaapani ralli kuulub seitsmenda etapina ka nn N-rühma meistrivõistluste sarja, on kaalul meistritiitel selleski arvestuses. Senine PWRC-meistrisarja liider Toshihiro Arai lõpetas ralli avapäeva teisel kohal, jäädes 4,8 sekundiga alla Fumio Nutaharale. N-rühma kolmanda ajaga läbis üheksa kiiruskatset Cody Crocker, kes kaotas klassiliidrile 8,4 sekundit.

Jaapani ralli jätkub 1. oktoobril, mil sõidetakse 11 kiiruskatset pikkusega 100 kilomeetrit. Ralli lõpeb pühapäeval.