20. jaanuar 2024 23:46

Emils Blūms ja Didzis Eglītis jätsid võidu koju

Emils Blūms lõpetas avapäeva liidrikohal, Patrick Enok teisel positsioonil

Alūksne ralli stardirivi avavad Priit Koik ja Kristo Tamm

Eesti ja Läti autoralli meistrivõistlused algasid 19. ja 20. jaanuaril Alūksne ralliga. Absoluutvõiduga lõpetasid sõidu lätlased Emils Blūms ja Didzis Eglītis. Eesti võistlejaist olid parimad Patrick Enok ja Silver Simm.

Avapäeval sõideti kaks kiiruskatset. Päeva lõpetasid liidritena koduteedel sõitnud Emils Blūms - Didzis Eglītis (Mitsubishi Lancer Evo 9), kelle edu meie rallipaari Patrick Enok - Silver Simm (Ford Fiesta Rally3) ees oli 5,69 sekundit.

Laupäeval jätkus võistlus kaheksa kiiruskatsega. Kui reedel jagasid katsevõidud võrselt Emils Blūms - Didzis Eglītis ja Martynas Samsonas - Ervinas Snitkas (Hyundai i20 VRT), siis teisel võistluspäeval olid leedulased parimad kolmel korral ja nende edu viimase kiiruskatse eel oli 8,2 sekundilit. Lätlased otsustava katse võtsid konkurentide ees 8,83 sekundiliga, mis tähendas neile ralli kokkuvõttes üldvõitu vaid 0,63-sekundilise eduga. Lisaks hooaja esimesele etapivõidule kuulus Blūmsile ja Eglītisele ka võit EMV1 ja EMV5 arvestuses.

Eestlastest lõpetasid hooaja avaetapi parimal Patrick Enok ja Silver Simm, kes kaotasid võitjatele kümne sõidetud katse järel 29,84 sekundit. Eestlastele kuulus Läti teedel sõidetud etapil esikoht EMV3 arvestuses.

"Siht oli lõpuni tulla ja ennast piisavalt mugavalt autos tunda ning loomulikult nii klassis kui ka absoluutarvestuses kõrget kohta püüda. Suuri ootusi polnud. Pigem plaanisime vaikselt panema hakata ja siis vaadata, kuidas edeneme. Lõpuks tuli välja päris hästi, kui välja arvata neljas ja kuues katse, mis ei õnnestunud. Üldiselt oli üsna stabiilne ja rütm oli hea. Polnud päeva alguses enne nii eest startinud ja oli veidi harjumatu. Kui sain tunde kätte, siis sujus kõik hästi. Rahulikult võtta ei saanud ja hoidmist polnud. Koguaeg oli tempo peal ja on hea, kui on konkurent, kes sama autoga pinget peal hoiab, et ei muutuks uimaseks ja ei hakkaks vigu tegema. Rometiga (Jürgenson) oli väga äge neid katseid nulli sõita ja loodan, et meie klassi tuleb veel võistlejaid juurde," rääkis Enok.

Eesti meistrivõistluste arvestuses kuulus kolmas ja EMV3 arvestuse teine koht võistluspaarile Romet Jürgenson - Siim Oja (Ford Fiesta Rally3), kes valmistusid Läti teedel Rootsi MM-ralliks. Esimest korda talvistes oludes võistelnud mehed tegid laupäeva avakatsel pirueti, kuid kogusid siis katse katselt kiirust ja võitsid lõpuks neist kaks. Ralli lõpuks jäid nad ralli võitjatest maha 40,52 sekundiga.

"Idee siia tulli oli puhtalt Rootsi MM-ralli ettevalmistus. Üks asi on test, teine ralli enda kogemus. Suutsime erinevaid asju proovida ning sain ise ka erinevaid sõidustiile ja variante proovida.See oli mul üldse esimene kord lumel sõita. Esimesel päeval oli keeruline pimedas sõita ja olud olid ka keerulised. Kuiesimestel läbimistel oli palju lund, siis just sellistes oludes oli keeruline parimat rütmi leida. Kui tee oli puhtam ja oli rööbas, siis oli lihtsam rütmi leida," sõnas Jürgenson. "Olid väga tugevad konkurendid. Patrick ja Silver tegid väga kõva tööd, palju õnne neile!"

EMV2 arvestuse parimad olid reedel teistele teed puhastades aega kaotanud ja õiget sõidurütmi kuni ralli lõpuni otsinud Priit Koik - Kristo Tamm (Škoda Fabia Rally2 evo).

"Eile oli algus hea kompamine ja saime enda jaoks suhteliselt hea aja, kuid teisel katsel suretasime stardis auto välja ja sealt kadus rütm ja tuli päris suur kalender. Kui laupäeva analüüsida, siis me kaotasimegi oma kiiruse esimesest katsest ära ja ei saanudki seda päeva lõpuks kätte. Ma tean milles on viga, kuid ma ei suutnud oma kiirust üles leida ja realiseerida. Eesti meistrivõistluste arvestuses tulime küll esimeseks, kuid palju selle kaalu on, sest kaotasime ka noortele. Oleme küll koha ja punktid kätte saanud, kuid minu jaoks pole sellel väärtust, mis olla võiks. Oleme finišis ja nagu ma olen varasemalt korduvalt öelnud, siis talvega on mul alati raskuseid olnud ja nii vist jääbki. Kuidas sa seda "vana hobust" ikka ringi õpetad. Ootame kevadet," võttis Koik hooaja avaetapi sündmused kokku.

EMV2 arvestuse teine koht kuulus Türgi–Hispaania ekipaažile Kerem Kazaz - Alba Sánchez González (Ford Fiesta Rally2) +1.54,03 ja kolmas positsioon võistluspaarile Serhii Potiiko - Sergei Larens (Škoda Fabia Rally2-Kit). Nädal varem Soomes rallil osalenud ja seal katkestanud Ukraina–Eesti duo lõpetas Alūksne ralli üldises pingereas 26. kohal.

"Ralli oli kokkuvõttes lahe. Olud olid head ja sai kiireid teid nautida. Koostöö Rainisega muutus iga katsega paremaks," kommenteeris sel hooajal koos Rainis Raidmaga võistlev Jaspar Vaher. EMV4 arvestuses ei olnud Ford Fiesta Rally4 autoga sõitnud eestlastele Läti teedel vastast. Nende edu Estonian Junior Challenge arvestuses avaetapi võitnud võistluspaari Joosep Planken - Taavi Lassmann (Ford Fiesta Rally4) ees oli 26,79 sekundit. EMV4 arvestuse kolmas koht kuulus Karl-Markus Seile (Peugeot 208 Rally4) ja reedel 22. sünnipäeva tähistanud Martin Leotootsile, kes jäid võitjatest minuti ja 9,14 sekundi kaugusele.

Estonian Junior Challenge arvestuses saavutasid teise koha Kevin Lempu - Hendrik Kraav (Ford Fiesta Rally4) ja kolmanda Mark-Egert Tiits - Jakko Viilo (Ford Fiesta Rally4).

EMV5 arvestuse parimad olid Alūksne ralli võitjad Blūms ja Eglītis. Neile järgnesid Kalvis Blūms - Ralfs Lipstoks (Mitsubishi Lancer Evo VI) ja Aiko Aigro - Kermo Kärtmann (Mitsubishi Lancer Evo 10).

EMV6 arvestuses käis kuni eelviimase kiiruskatseni esikoha heitlus võistluspaaride Markus Abram - Rasmus Vesiloo (BMW M3 E46 Compact) ja Taavi Niinemets - Esko Allika (BMW M3 E36) vahel. Tulekahju üheksandal kiiruskatsel sundis Niiemetsa ja Allika enne finišit rajaäärde jääma. Teise tulemuse said Karl Jalakas - Janek Kundrants (BMW M3 E36) ja kolmanda Markus Tammoja - Henri Ääremaa (BMW M3 E36).

EMV7 arvestuses võitsid lätlased Madars Dīriņš - Gints Lasmanis (Honda Civic Type-R). Rait Sinijärv - Kristo Galeta (Honda Civic Type-R) olid teised ja Argo Kästik - Eero Viljus kolmandad.

EMV8 arvestuses startis ja lõpetas võistluse kaks võistluspaari. Võidu võtsid Karel Tölp - Karol Pert (Ford Fiesta R2) Tiit Keldo ja Jaagup Toome (Ford Fiesta R2) ees.

Alūksne rallit alustas 88 võistluspaari, kellest Eesti meistrivõistluste punkte jahtis 48. Ralli lõpetas 57 autot.

Eesti autoralli meistrivõistlused jätkuvad kahe nädala pärast Lõuna-Eesti teedel sõidetava Otepää talveralliga.