31. oktoober 2023 15:13
Edukaim rallipaar Timmu Kõrge - Arro Vahtra ja edukaim rallitiim A1M Motorsport. Foto: Rando Aav

Kodune rallihooaeg pakkus põnevust viimase etapini

Hooaja lõpetamine toimub 13. jaanuaril Tartus

Terminal Oil - Eesti autoralli meistrivõistluste hooaeg algas veebruaris Otepääl ja lõppakord kõlas traditsiooniliselt Saaremaal. Meistrivõistluste punkte õnnestus kuue sõidetud etapiga koguda 144 võistluspaaril.

Lisaks Eesti meistrivõistluste medalitele võisteldi kõigil kuuel etapil ka Estonian Junior Challenge 110 000 eurose peaauhinna nimel. Veebruaris sõidetud Alūksne rallil ja augustis sõidetud Paide rallil jagati lisaks Eesti paremikule ka Läti meistrivõistluste punkte. Eestimaa südames sõidetud etapil võisteldi esmakordselt Balti mere meistrivõistluste punktidele. Hooaja lõpetanud Saaremaa rallil olid lisaks kodusele paremikule stardis Rally Star võistlussarja võistlejad.

"Eesti autoralli meistrivõistluste äsja lõppenud hooaja võib lugeda edukaks. Uus punktisüsteem, mille kohaselt saab klassi (v.a. EMV1) siseselt katsevõidu teeninud võistleja ühe lisapunkti, pani juba hooaja avarallil võistlejad iga punkti nimel täiendavalt pingutama. Ning võitlus absoluutarvestuse võidu nimel püsis kuni viimase rallini, mis lisab alati põnevust nii võistlejatele kui pealtvaatajatele. Sel hooajal ei olnud meil küll ühtki uut korraldajat, kuid rõõm on tõdeda, et pealtvaatajaid on raja ääres jälle rohkem. Nüüd on aeg hooaeg kokku võtta, teha parendusi ning valmistada uueks hooajaks. Loodame 2024. aasta kalendri avaldada hiljemalt novembri keskpaigaks," võttis hooaja kokku Eesti Autorspordi Liidu rallikomitee esimees Emilia Abel.

Absoluutarvestuse (EMV1) esikolmiku kohad eestlastele

Eesti meistrivõistluste absoluutarvestuse EMV1 meistritiitli võitsid tänavu Timmu Kõrge - Arro Vahtra / Erki Pints, kes küll hooaja jooksul kordagi maksimumpunkte ei kogunud, kuid edu tõi hooaja jooksul näidatud stabiilsus.

Eesti meistrivõistluste absoluutarvestuses said teise koha Priit Koik - Kristo Tamm / Silver Simm. Hoolimata sellest, et meistritiitlist jäi puudu 54 punkti olid nemad ainsad, kes absoluudi TOP3 tänavu ka ralli võitudeni jõudsid. Koik ja Simm olid parimad Rapla rallil, Koik - Tamm Paide rallil.

Kaspar Kasari - Rainis Raidma vahetasid tänavu möödunud aastase viienda koha kolmanda vastu.

EMV2 arvestuse meistritiitel Kasarile ja Raidmale

Kui absoluutarvestuses kuulus hooaja kokkuvõttes võistluspaarile Kasari - Raidma kolmas koht, siis EMV2 klassi lõpetasid esimest hooaega R5 autoga sõitnud mehed meistritiitliga.

Hooaja jooksul Georg Linnamäe ja James Morganiga võrdselt kaks etappi võitnud Priit Koik pidi sarnaselt absoluutarvestusega ka EMV2 klassis leppima hõbemedaliga.

Hooaja kokkuvõttes kuulus kolmas koht võistluspaarile Sergei Uger - Maria Uger, kes teenisid EMV2 klassivõidu hooaja teisel etapil, mis sõideti Lätis.

EMV4 arvestuse meistritiitel ja Estonian Junior Challenge võit Jaspar Vaherile

Kui EMV3 arvestuses tänavu meistritiitlit osalejate nappuse tõttu välja ei antud, siis esirattaveoliste autode EMV4 arvestuses sai punkte kirja 18 võistluspaari. Teist aastat järjest oli nii EMV4 arvestuses kui ka Estonian Junior Challenge arvestuses parim piloot Jaspar Vaher, kelle kõrval istus tänavu kolm erinevat kaardilugejat – Evelin Mitendorf, Timo Taniel ja Marti Halling. Kuuest sõidetud etapist võitis Vaher pooled.

Hõbemedalid läksid võistluspaarile Karl Markus Sei - Martin Leotoots, kes olid parimad ühel etapil. Hooaja kokkuvõttes kolmas koht kuulus Patrick Enokile - Rauno Rohtmetsale.

Estonian Junior Challenge võistlussarja lõpetas teisel kohal Kevin Lempu ja kolmanda Mark Egert Tiits.

EMV5 – Eesti ja Läti maavõistlus

Timmu Kõrge - Arro Vahtra / Erki Pints heitlesid terve hooaja EMV5 klassi meistritiitli nimel lõunanaabrite võistluspaariga Emīls Blūms - Didzis Eglītis / Ivo Pūķis. Kui hooaja esimene pool kulges paremini lätlastel eestlased olid tagaajaja rollis, siis kahe viimase etapi klassivõidud ja peamiste konkurentide ebaõnn tähendas meistritiitlit eestlastele. Lisaks kahele eelpool nimetatud meistritiitlile kuulus eestlastele ka tiitlivõit Läti meistrivõistlustel klassis LRČ5l. EMV5 arvestuses teenisid koduses rallisarjas pronksmedalid välja Allan Popov - Aleksander Prõttšikov.

EMV6 - Põnev tiitliheitlus viimaste meetriteni

Meistrivõistluste kõige põnevam ja tihedam tiitlijaht käis EMV6 arvestuses, kus võitja selgus alles viimase katse finišis. Hooaega hästi alustanud Taavi Niinemets - Esko Allika andsid kahe järgneva etapiga konkurentidele palju punkte tagasi ja pidid meistritiitli võitmiseks hooaja lõpetama korraliku spurdiga, mis neil ka õnnestus. Hooaja lõpetasid hõbedal Markus Tammoja - Henri Ääremaa / Patrick Juhe, kes andsid endast Saaremaal maksimumi ja võtsid ka klassivõidu, kuid hooaja kokkuvõttes jäi meistritiitlist lahutama kõigest neli punkti. Klassi pronksmedalid läksid võistluspaarile Karl Jalakas -/ Janek Kundrants.

EMV 7 - Eesti meistritiitel lõunanaabritele

Kui Läti meistrivõistlustelt toodi tänavu Eestisse kaks meistritiitlit, siis Lätti viidi vastu üks tiitlivõit siit. Hooaja kokkuvõttes pälvisid kuldmedalid lätlased Madars Dirinš - Gints Lasmanis. Viimase etapiga tõusid teisele kohale Arno Metsaluik - Mati Solom. Saaremaa ralli eel meistritiitli võimalusi omanud Robert Kikkatalo - Robin Mark pidid tõrkuva tehnika tõttu hooaja kokkuvõttes leppima pronksmedalitega.

EMV8 - kõige ülekaalukama eduga tiitlivõit

Esirattaveoliste autode arvestuses EMV8 selgusid meistrid juba augustis sõidetud Paide ralli järel, kui hooaja neljanda võidu võtsid Oskar Männamets - Holger Enok. Lisaks kuulus neile ka Läti meistritiitel klassis LRČ7l. Kui kodustel meistrivõistlustel võitsid nad kuuest etapist viis, siis Läti meistrivõistlustel kuuest neli.

EMV8 arvestuse teine koht Madis Moorile - Mihkel Reimalile ja kolmas võistluspaarile Joosep Planken - Taavi Lassmani[/b).

[b]EMV9 - neljast neli

Kaheksa-aastase pausi järel olid Eesti meistrivõistluste talverallil stardis ka veoautode klassi EMV9 võistlejad, kes muidu on harjumuspäraselt pidanud ootama hooaja esimese kruusarallini. Kohe hooaja avaetapist panid teistele püüdmatult gaasi põhja Tarmo Silt / Raido Loel, kes võitsid kõik veoautode arvestusse kuulunud neli etappi. Teist aastat järjest meistriteks kroonitud Silt / Loel järel said hõbemedalid Martin Kio / Toomas Tisson ja pronksmedalid Meelis Hirsnik / Allan Birjukov.

Lada-klassi esimene meistritiitel

Kui läinud hooajal sõitsid Eesti meistrivõistluste etappidel Lada Classic Cup klassi võistlejad, siis tänavu said Ladadel sõitnud võistluspaarid heidelda EMV Lada klassi meistritiitlile. Tiitlivõiduni jõudsid Sander Klaus - Martin Udusalu. Hooaja kokkuvõttes said hõbemedalid möödunud aasta Lada Classic Cup parimad Koit Repnau - Hannes Hannus. Vaid kolme punkti kaugusele jäid teisest kohast ja pidid leppima Eesti meistrivõistluste pronksmedalitega Einar Visnapuu - Anti Kaljumäe.

A1M Motorsport vahetas möödunud hooaja viienda koha meistritiitli vastu

Meeskondlikult oli parim A1M Motorsport, kus teenis hooaja jooksul punkte üheksa pilooti. 16. punktise kaotusega jäi hõbedale Märjamaa Rally Team, mille ridades ka kaks meistritiitliga lõpetanud pilooti. Möödunud hooaja parim meeskond CKR Estonia pidi sel aastal leppima pronksmedaliga.

Terminal Oil - Eesti autoralli meistrivõistluste kalendrisse kuulus kuus etappi - Otepää talveralli, Alūksne ralli, Rapla ralli, Estonia ralli, Paide ralli ja Saaremaa ralli. Kõige vähem osalejaid (60) oli stardis Estonia rallil ja kõige rohkem (163) Saaremaal. Etapivõite jagus neljale võistluspaarile. Kõige väiksema eduga võideti Raplas, kus esimest ja teist ekipaaži lahutas kõigest 0,2 sekundit.