Kliki siia Kliki siia
Kas Eesti autoralli meistrisarja arvestusse võiks kuuluda asfaldiralli?
Vasta | Tulemus
Saada teade
Partnerid
www.veoautodevaruosad.com
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
rallifotod.eu
 
 
 
Rando Aav
14. oktoober 2023 11:57
Loe kommentaare (0)
Trüki lehekülg
 Foto: Rando Aav

Rallimeister Jaspar Vaher seab samme Euroopasse

Kodune rallihooaeg sai traditsiooniliselt lõpu Saaremaa teedel peetud autoralliga. Võistluse lõppedes oli selge, et 16-aastane Jaspar Vaher kordas mullust saavutust, jõudes tiitlivõiduni EMV4 arvestuses ning võites juunioride rallisarja.

Jaspar Vaher tuli 2023. aastal Eesti meistriks kaherattaveoliste autode Rally4, R2, Rally5 ja A kuni 2000 cm³ koondarvestuses EMV4. Samuti saavutas ta esikoha juunioride rallivõistlusel Estonian Junior Challenge, kus saavad osaleda kuni 26-aastased juhid. Juunioride rallisarja parimale on Eesti Autospordi Liidu ja M-Spordi poolt väärikas auhind. Möödunud hooajal ei saanud Jaspar Vaher võidetut oma vanuse tõttu täies mahus realiseerida, ent Eesti Autospordi Liidu poolset auhinda sai ta kasutada välisvõistlustel osalemiseks ning rehvitootjalt Pirelli paarkümmend uut rehvi.

Juunioride rallisarja juhis ütleb, et värskel võitjal avaneb uuel hooajal võimalus osaleda Euroopa autoralli meistrivõistlustel ERC4 juunioride kategoorias Rally4 autoga, mille on ettevalmistanud M-Spordi Poola üksus. Projekti koguväärtus on 110 000 eurot, mis sisaldab auto renti, osavõtutasusid ja Pirelli rehve kuue etapi tarvis. Võitja stipendiumi suuruseks on 50 000 eurot.

Kas 2024. aastal saab Jaspar Vaher kasutada kõiki juunioride rallisarja võiduga kaasnevaid hüvesid? Kas vabal ajal rahvatantsu harrastav läänevirulane keskendub Euroopa autoralli meistrivõistlustele? "Seda veel ei tea," tunnistab Vaher. "Peame alles arutama seda Eesti Autospordi Liiduga, kuna minu vanus võib teatud riikides sõitmisele takistusi seada. Sihin küll Euroopa juunioride rallisarja. Loodan, et seal võistlemine osutub võimalikuks."

Koduses juunioride võistlussarjas loevad katsevõidud. Neid noppis Vaher sel aastal kõige enam - mitmel rallil ei jätnud ta konkurentidele ainsatki katsevõitu. "Igal kiiruskatsel maksimumi ei võtnud, minu jaoks on ikkagi ralli võit tähtis. Loomulikult on hea ka katsevõite saada, kuid see ühelgi rallil eesmärgiks ei ole," sõnab noormees.

Äsjasel Saaremaa rallil jäid Fordil võistelnud Jaspar Vaher ja Marti Halling EMV4 arvestuses napilt võidust ilma. Nad juhtisid sõitu algusest peale, kuid viimasel kiiruskatsel haukasid ligi 13-sekundilise vahe kamaluga tagasi Joosep Planken - Taavi Lassmann. Üldarvestuse kümnenda aja kirja saanud CKR Estonia rallipaar edestas RedGrey tiimis sõitnud Lääne-Virumaa ralliste 2,1 sekundiga.

"See oli päris uskumatu tõesti! Aga pole midagi öelda, väga kõva aeg. Teadsin, et sõitsin päeva teise poole katsed hea varuga, kuid sellist asja ei oleks oodanud," kommenteerib Vaher. "Ilm oli keeruline ja nõudlik. Õnneks mulle keerulised olud sobivad ja sain aru, et mul ei ole vaja nii palju pingutada. Muidu kõik klappis ja tuli tegelikult hästi välja."

Hästi tuli välja ka rallihooaeg laias plaanis. EMV4 arvestuse võiduga miskit preemiat ei kaasne, küll aga tasuks kuldmedal ja meistritiitel. Jaspar Vaher nendib, et sel hooajal tuli tiitlivõit raskemalt: "Ühtegi väga hästi õnnestunud rallit sel hooajal ei olnudki. Võibolla tooks välja Otepää talveralli ja Liepaja ralli, kus oli hoog väga hea. Kui peaksin andma hinde enda sõidule, siis see võiks olla 4+. Iseenesest oli sündmusterohke aasta. Aasta, millest on kindlasti palju kaasa võtta."

Kes Jaspar Vaheri võidusõitudele kaasa elanud, teab, et kõik ei läinud tal alati plaanipäraselt. Kuidas aset leidnud eksimused noore rallitalendi kiirusele tegelikult mõjusid? "Mentaalselt oli hooaja teine pool kindlasti veidi keerulisem. Ralli ajal ma küll sellele ei mõelnud. Enesekindlus sai kõva põntsu pärast Estonia rallit, kuid sellega tuli lihtsalt hakkama saada," räägib ta. Sel hooajal korduvalt kaardilugejat vahetanud Vaher ütleb, et Paides soovis ta lihtsalt kogenuma kaardilugejaga sõita. "Koostöö kujunes meil väga heaks. Saaremaal Timo minuga kahjuks sõita ei saanud. Õnneks oli Marti nõus tulema ja saime hooajale ilusa lõpu tehtud."

Eelmisel aastal tuli Jaspar Vaher meistriks ka Läti meistrisarjas, tänavu mitte. Selgituseks lausub ta: "Sellel aastal ei olnud meil plaanis Läti meistrivõistluseid sõita. Ega ei olnud ka eelmisel aastal, aga paljud rallid, mida me sõitsime, lihtsalt kattusid Läti etappidega ja nii see võit tuli."
Uudiste arhiiv
Artikli juurde
Subaru Forester 2,0 XE
Varasemad ülevaated
26.10.2023
Tootmiskombinaat Vihur (0)
09.10.2023
Saaremaa ralli 2023 (0)
19.09.2023
Lõuna-Eesti rahvaralli 16.09.23 (0)
Viimati lisatud albumid
Viimati uuendatud albumid
03.11.2023 18:54
Misso karikas 2023 5.etapp (0)
29.10.2023 08:55
KEHALA RAHVARALLI 2023 (0)
24.10.2023 23:21
SAAREMAA RALLY 2023 (3)
20.10.2023 21:09
Tarvastu karikas 2023/7.etapp (0)
01.10.2023 09:20
Tarvastu karikas 6.etapp 2023 (0)
Vaata foorumiteemasid
 
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia